Kurumsal web sitesi hizmeti

Google Adwords Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde, internet teknolojilerinin aktif olarak kullanılmaya başlamasıyla birlikte dijital reklam platformları kullanılmaya başlanmıştır. Dünya genelinde en çok kullanılan dijital reklam platformu Google Adwords tüm şirketlerin daha ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Şirketler, yıllardır, reklam için büyük bütçeler ayırmaktadır. Dijital reklam platformları sayesinde, reklam maliyetleri azaldı ve istenilen reklamlar, daha geniş kitlelere daha kısa sürede ulaştırılmaya başlandı. Dijital reklamların doğru yönetilebilmesi için Adwords işlemleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Google Adwords Nedir?

Google dünyanın en büyük arama motoru olarak, kullanıcılarına reklamcılık hizmetleri de vermektedir. Google Adwords nedir tanımını yapanlar, dijital reklam hakkında her şeyi öğrenmeye çalışmalısınız. Kısaca tanım olarak, Google doğal arama sonuçlarından daha fazlasına tıklama başı maliyet sistemi ulaşmaya çalışan, şirketlere karlılık sağlayarak dijital reklamların yapılmasıdır.

Google kelime arama işlemlerinde, kullanıcıların vermiş olduğu reklamları ilişkilendirerek arama yapan kullanıcılara göstermektedir. Bu şekilde reklam sayesinde daha fazla kişiye ulaşılmış, hizmet ve ürün hakkında bilgi verilmiş olmaktadır. Google arama sonuçlarında, Adwords reklamları, sayfanın en üstünde, sayfa sağında ya da sayfa altında kullanıcıya gösterilmektedir. Dijital reklam vermenin en kolay yolu olarak bilinmekte ve günümüzde şirketlerin büyük bir bölümü tercih etmektedir.

Google Adwords Nasıl Çalışır?

Google Adwords giriş işlemleri için öncelikle çalışma prensibinin bilinmesi gerekiyor. Adwords hakkında bilinmesi gereken birçok önemli nokta arasında, reklamların anahtar kelime odaklı belirlenmesi yer almaktadır. Dijital reklamlar ile istenilen hedefe ulaşabilmek için Google reklam hizmetleri seçilmelidir. Adwords reklamları ayarlanırken, anahtar kelimeler seçilmelidir.

Adwords reklamlarını gören ve tıklayanlar her hangi bir ücret ödememektedir. Reklam verenler ise başka kullanıcıların reklamları görmesi ve tıklaması başına ücret belirlenecektir. Google reklamları ile arama motorunda üst sıralara çıkabilmek, tıklanma sayısına bağlıdır. Adwords reklam işlemlerinde, anahtar kelime belirlemeleri, ürün ve hizmet içeriklerine uygun olarak belirlenmeli ve SEO kurallarına göre belirli sayıda hazırlanmalıdır.

Hedef Belirleme

Dijital reklam hizmetlerinden faydalanarak, kurumsallaşmaya çalışan firmalar, Google Adwords hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir araştırmalı ve firma yapılarına uygun hedeflerini belirlemelidir.

Bilinmesi gereken konular şunlardır;

  • Reklam metni yazarken nelere dikkat edilmeli,
  • Anahtar kelime seçimi,
  • Kalite puanı nedir,
  • Search reklamlarının optimize edilmesi,
  • Reklam ağında hedef belirleme,
  • Banner hazırlama,

Google reklamlarını kullanmak isteyenler, bu ve bunun gibi işlem adımları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Her aşama detaylı incelenmeli ve oluşturulan içeriklerin, seo uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Google Adwords Hazırlık

Google reklamlarını kullanmak isteyenler, bu ve bunun gibi işlem adımları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Her aşama detaylı incelenmeli ve oluşturulan içeriklerin, seo uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Reklam Metinlerinin Hazırlanması

Şirketler, ürün ve hizmetleri için reklam metni hazırlarken, kullanıcıların neden kendi web sitelerini ziyaret etmeleri gerektiğini düşünerek çalışma yapmalıdır. Hazırlanacak olan reklam metinleri, sizi rakiplerinizin önüne geçirmelidir. Google dünya genelinde en fazla kullanılan arama motoru ve Adwords reklam platformu olduğu için aynı platforma çok sayıda rakibiniz bulunacaktır. Ürünleriniz ile müşterilerinize sunduğunuz avantajlarınızı, ürün teslimlerinin güvenli yapıldığını, kargo ve iade süreçlerini özellikle vurgulamalısınız. Belirlenen kurallara göre hazırlanan reklam metinleri sayesinde, daha fazla görünür olur ve müşteri sayınız artmaya başlar.

Anahtar Kelimenin Önemi

Web sitelerinin, arama motorlarında, üst sıralarda yer almasını sağlayan en önemli SEO unsuru anahtar kelimelerdir. Adwords reklamlarında da seçilecek olan anahtar kelimenin, sayfa içeriklerine uyumlu olması önemlidir. Kullanıcı anahtar kelime araması yaptığında, anahtar kelime ile reklam içerisinin bütünleşik olduğunu görebilmelidir. Yüksek arama hacimli anahtar kelimeler seçilmeye çalışılmalı, reklam metinlerinde, hangi anahtar kelimenin nerede kaç defa kullanılacağı belirlenmelidir. Adwords reklamlarının hedeflenen kitlelere ulaşabilmesi için anahtar kelime ve diğer özellikler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.